HAYATI Biyografi
Nihat İncekara

08.08.1944 tarihinde Kırklareli'de doğdu. Çok küçük yaşta iken ailesi ile birlikte Eyüp'e yerleşti. İlk ve Orta okulu Eyüp'te, Liseyi Beyoğlu Ticaret Lisesi'nde okudu. Öğrenim hayatını İktisadî ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirerek tamamladı. 25 yıla yakın özel sektörde muhasebe ve mali işler uzmanı olarak çalıştıktan sonra 1984-1987 yılları arasında Eyüp Belediyesinde Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatör olarak görev aldı.  1964 yılından itibaren çeşitli dönemlerde Eyüp Spor Kulübünün Yönetim kurulu üyeliklerine ve 1985-86-87-88 – 1992 ve 1993 yıllarında  Eyüp Spor Kulübü Başkanlığına seçildi. Bu dönemlerde Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim ve Denetim Kurulları üyeliklerinde bulundu. Eyüp Spor'a Başkan olarak hizmet ettiği 1986-1987 sezonunda  Eyüp Spor'un Türkiye 3.Ligi Şampiyonu olmasında ve kendi malı olan ilk kulüp binasına kavuşmasında büyük pay sahibi oldu.  1989 yılında Eyüp Belediye Başkan adayı ,1991 yılında da 6.Bölge 3.sıra Milletvekili adayı olan Nihat İncekara ; Her iki seçimde de başarılı bir aday olarak yüksek oy almasına rağmen seçilme şansını yakalayamamış daha sonra Eyüp'e hizmet görevini 1994-1998'de toplam 10 yıl görev yaptığı  2 dönem Eyüp  Belediyesi Meclis Üyeliği'ne seçilerek sürdürmüştür.

Rumeli kökenli bir aileye mensup olan Nihat İNCEKARA babasının radyo tamircisi olması hasebiyle küçük yaşlarda evlerinde bulunan plaklardan Türk mûsıkîsi ile tanışma fırsatını buldu ve orta öğrenimini sürdürdüğü yıllarda kendi özel merakı ile şarkı güftelerini ezberleyerek bu konuda oldukça yüksek sayıda şarkıyı, sözleri, makamı ve bestekârı ile birlikte öğrendi. Daha sonra Avni ANIL'ın kendisine verdiği Kanun'u öğrenmek için Eyüp'te bulunan Kanunî Şeref SUNAY hanımdan kısa bir süre dersler aldı. Bir sürede Dr. Teoman ÖNALDI yönetimindeki İleri Türk mûsıkîsi Konservatuarı Derneği'nden faydalanan Nihat İNCEKARA mûsıkî bilgilerini kendi imkanlarıyla öğrenerek kendini yetiştirdi. Eyüp Belediyesindeki görevi sırasında 1984 yılında arkadaşları ile birlikte Eyüp Mûsıkî Derneğini kurdu. 2002 yılında Vakıf olan kurumun  Kurulduğu yıldan bu güne 26 yıldır Başkanlığını yapmakta ve mûsıkîmizin Eyüp ve çevresinde eksi köklü hüviyetini sürdürmesi ve Türk müziğine  gönül verenlerin bir araya gelmesi yönünde hizmetler vermeye devam etmektedir.

Kanun çalan ve amatör olarak şiir ve beste çalışmaları da yapan Nihat İNCEKARA'nın "Yıllarca gizledim kalbimde onu" (Aşk Madalyonu), "Böyle sevda olmaz olsun" ve "Unuttum desem de inanma sakın" isimli şarkıları plağa okunmuş bunlardan sonuncusu Mediha ŞEN SANCAKOĞLU tarafından seslendirilmiştir. Besteleri arasında ; Eyüp Belediyesi ve Eyüp Mûsıkî derneğinin 2002 yılında  birlikte düzenledikleri Eyüplü Bestekârlar Konserinde okunan ve sözleri de kendisine ait olan “EYÜP” şarkısı da bulunmaktadır.

Levent ve Elif isimli 2 çocuğu bulunan Nihat İncekara , Reyhan AYGÖR ile evlidir.